The answer is:
the molarity = 50 moles/liters
The explanation:
when the molarity is = the number of moles / volume per liters.
and when the number of moles =2.5 moles
and the volume per liters = 0.05 L
so by substitution:
the molarity = 2.5moles/0.05L
= 50 moles /L
MARK ME BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!
Answer:
0.15 moles of sodium hydroxide are in the solution.
Explanation:
Molarity is a unit for expressing concentration of solutions. Molarity is defined as the number of moles of solute per liter of solution.
The molarity of a solution is calculated by dividing the moles of the solute by the liters of the solution:

Molarity is expressed in units (
).
So, a molarity of 0.750 M indicates that 0.750 moles are present in 1 L of solution. Then the following rule of three can be applied: if in 1000 mL (being 1 L = 1000 mL) there are 0.750 moles, in 200 mL how many moles are there?

amount of moles=0.15
<u><em>
0.15 moles of sodium hydroxide are in the solution.</em></u>
Answer:
<h3>
moles of carbon dioxide=13.95mol</h3>
Explanation:
First wrie down the balance chemical reaction:

Combustion reaction: The reacion in which hydrocarbon is burnt in the presence of oxygen gas and it releases heat and this reaction exothermic because heat of cumbustion is negative.
eg. burning of methane
By using unitry method,
From the above balanced reaction it is clearly that,
from 1 mole of propane 3 moles of carbon dioxide is formed
there fore,
from 4.65 mole of propane
moles of carbon dioxide will form
moles of carbon dioxide=13.95mol
Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius