The pressure needed in PSI = Pounds of force needed divided by the cylinder Area
The Cylinder rod Area is 21.19 sq inches
Thus, the pressure= 6800/21.19
= 320.91 PSI
Answer:
t₁ = 0.95 s
Explanation:
In this chaos we must use the definition of Newton's second law
F = m a = m dv / dt
dv = F dt / m
Let's replace and integrate, let's take the upward direction of the plane as positive, the force is positive
dv = ∫ (3 + 2t) dt / m
v = (3 t + 2 t²/ 2) /m
Let's evaluate between the lower limit t = 0 v = -6 ft / s (going down) to the upper limit t = t and v = 0
0 - (-6) = (3 (t- 0) + (t² -0)) / m
t² + 3t -6m = 0
Let's look for the mass
W = mg
m = W / g
m = 20/32
m = 0.625 slug
Let's solve the second degree equation
t² + 3t -3.75 = 0
t = (-3 ± √ (32 + 4 1 3.75)) / 2
t = (-3 ± 4,899) / 2
t₁ = 0.95 s
t₂ = -3.95 s
We take the positive time
I assume here that the engine operates following a Carnot cycle, which achieves the maximum possible efficiency.
Under this assumption, the efficiency of the engine (so, the efficiency of the Carnot cycle) is given by

where

is the cold temperature

is the hot temperature
For the engine in our problem, the cold temperature is 313 K while the hot temperature is 425 K, so the effiency of the engine is
The distance between two protons to generate 950N of force is 0.49 X 10⁻¹⁵ m
<u>Explanation:</u>
Given:
Mass of man, m = 100 kg
Force between man and earth = 980 N
Charge of proton, q = 1.6 X 10⁻¹⁹C
Same force is generated between them
Distance between two protons, r = ?
According to Coulomb's law:

where,
k is Coulomb's constant
k = 9 X 10⁹ Nm²/C²
According to the question:

Solving the equation:

Therefore, the distance between two protons to generate 950N of force is 0.49 X 10⁻¹⁵ m
Answer:
It models conduction because the painter represents a charged object and the paint represents electrons that are transferred through contact.
Explanation:
Conduction phenomenon of charging is the process of charging in which two bodies are made in contact with each other so that charges are transferred due to potential difference of two bodies.
here we know that when hands are shake then it will have paint on it. so here due to hand shake the hands are in contact with charge particles and due to contact the electrons are transferred to the hand.
Now here we need to assume that charge of paint must be opposite that of the charge on the hand because only due to opposite charge attraction the paint must be transferred to the hand
SO here correct answer will be
It models conduction because the painter represents a charged object and the paint represents electrons that are transferred through contact.