Answer: The molar concentration of sulfuric acid in the original sample is 1.943 M
Explanation:
To calculate the molarity of acid, we use the equation given by neutralization reaction:

where,
are the n-factor, molarity and volume of acid which is 
are the n-factor, molarity and volume of base which is NaOH.
We are given:

Putting values in above equation, we get:


Now to calculate the molarity of original solution:


Thus the molar concentration of sulfuric acid in the original sample is 1.943 M
Answer:
The only statement about monosaccharide structure which is true is b. (Monosaccharides can be classified according to the spatial arrangement of their atoms)
Explanation:
Monosaccharides are simple sugars that are classified according to the amount of carbon atoms and based on these numbers, we can call them trioses, pentoses and hexoses. They are molecules with aldehyde (aldose) or centone (ketose) groups that have more than one alcohol function, but which do not differ in their position (OH). They do not contain N, since their general formula is Cx (H2O) x. A 6-carbon monosaccharide is called hexose, since the pentose only has 5
Answer: D) 36.0 km/hr, downstream
Explanation:
For downstream motion of the boat, the actual velocity of the boat is the sum of velocity of the water current and the velocity of the boat due to pushed by wind.
Velocity of water current, v = 15 km/h
Velocity of the boat going downstream, u = 21 km/h
Actual velocity of the boat = v'
v' = v + u
⇒v' = 15 km/h + 21 km/h
⇒u = 21 km/h +15 km/h = 36.0 km/h downstream
Thus, the correct answer is option D.
<h3>Answer:</h3>
0.8133 mol
<h3>Solution:</h3>
Data Given:
Moles = n = ??
Temperature = T = 25 °C + 273.15 = 298.15 K
Pressure = P = 96.8 kPa = 0.955 atm
Volume = V = 20.0 L
Formula Used:
Let's assume that the Argon gas is acting as an Ideal gas, then according to Ideal Gas Equation,
P V = n R T
where; R = Universal Gas Constant = 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
Solving Equation for n,
n = P V / R T
Putting Values,
n = (0.955 atm × 20.0 L) ÷ (0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 298.15 K)
n = 0.8133 mol