<span>Answer</span>=.000978802802moles H2SO4
How I Got My Answer
<span>Molar mass
</span>H2SO4= 98.079g/mol
What I have
.0960g H2SO4
Equation
.0960g*1mol/98.079g= .000978802802mol H2SO4
Answer:
a. withdraws electrons inductively
b. donates electrons by hyperconjugation
c. donates electrons by resonance
d. withdraws electrons inductively
Explanation:
a. The bromide ion is a highly electronegative ion (in the halide series). Electronegative substituents on acids increase the acidity by inductive electron withdrawal method. The higher the electronegativity of a substance, the greater the acidity. The halogens have this order of electronegativity:
F > Cl > Br>I
b. The carboxyl groups have a stabilization of the sigma and pi bonds. This is achieved through a special delocalization of electrons. Because of the delocalization, hyperconjugation is the result effect.
c. The NHCH₃ group has a highly electonegative nitrogen atom that pulls the electron cloud towards itself. In this case, it withdraws electrons inductively. As a result, it donates electrons by resonance.
d. The OCH₃ group has a highly electonegative oxygen atom. This oxygen atom withdraws electron cloud towards itself. As a result, it withdraws electrons inductively.
As a rule, opposite charges attract. So,you would expect that the particle that would deflect towards the positive electrode has a negative charge. Now, an alpha particle is basically a neutral Helium atom. Beta particle is an electron. Gamma particle has no charge (neutral). <em>Thus, the answer is B.</em>
Answer:
Explanation:
Given that:
the temperature
= 250 °C= ( 250+ 273.15 ) K = 523.15 K
Pressure = 1800 kPa
a)
The truncated viral equation is expressed as:

where; B = -
C = -5800 
R = 8.314 × 10³ cm³ kPa. K⁻¹.mol⁻¹
Plugging all our values; we have


Multiplying through with V² ; we have


V = 2250.06 cm³ mol⁻¹
Z = 
Z = 
Z = 0.931
b) The truncated virial equation [Eq. (3.36)], with a value of B from the generalized Pitzer correlation [Eqs. (3.58)–(3.62)].
The generalized Pitzer correlation is :












The compressibility is calculated as:


Z = 0.9386


V = 2268.01 cm³ mol⁻¹
c) From the steam tables (App. E).
At 
V = 0.1249 m³/ kg
M (molecular weight) = 18.015 gm/mol
V = 0.1249 × 10³ × 18.015
V = 2250.07 cm³/mol⁻¹
R = 729.77 J/kg.K
Z = 
Z = 
Z = 0.588
I don't know but I'm wasting 5 seconds of your time you can't take back sorry