For nuclear reactions, we determine the energy dissipated from the process from the Theory of relativity wherein energy is equal to the mass defect times the speed of light. We calculate as follows:
E = mc^2 = 0.187456 (3x10^8)^2 = 1.687x10^16 J
Hope this answers the question.
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.
Answer:
acceleration = -15.3g
Explanation:
given data
speed = 6.00 m/s.
thickness = 12
moves the entire = 12.0 cm
solution
we will use here equation that is
v² - u² = 2 × a × s ........................1
here v = 0 is the final velocity and u = 6.0 m/s is initial velocity and s= 0.12 m is the distance covered and a is the acceleration
so we put here value and get acceleration
a = 
a = 
a = -150 m/s² ( negative sign means it is a deceleration )
and
acceleration in units of g
a = 
a = -15.3 g