Answer:
(a) Rm = 268.4 m
(b) f = 6
Explanation:
The horizontal range of a projectile is given by the following formula:
R = V₀² Sin 2θ/g
(a)
For moon:
R = Range on moon = Rm
V₀ = Launch Speed = 28 m/s
θ = Launch Angle = 17°
g = acceleration due to gravity on moon = (9.8 m/s²)/6 = 1.63 m/s²
Therefore,
Rm = (28 m/s)²Sin (2*17°)/(1.63 m/s²)
<u>Rm = 268.4 m</u>
(b)
For Earth:
R = Range on Earth = Re
V₀ = Launch Speed = 28 m/s
θ = Launch Angle = 17°
g = acceleration due to gravity on Earth = 9.8 m/s²
Therefore,
Re = (28 m/s)²Sin (2*17°)/(9.8 m/s²)
Re = 44.7 m
Therefore.
f = Rm/Re = 268.4 m/44.7 m
<u>f = 6</u>
Answer:
-963.93 m/s²
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The acceleration of Superman would be -963.93 m/s² from Lois' perspective
Answer:
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Explanation:
Consider the diagram shown in attachment
fx= fcosθ (fx: component of friction force in x-direction ; f: frictional force)
Fbx= Fbcosθ ( Fbx: component of braking force in x-direction ; Fb: braking force)
Wx= Wtanθ (Wx: component of weight in x-direction ; W: Weight of semi)
sum of x-direction forces = 0
fx+ Fbx=Wx
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Answer:
Part A - 3N/m
Part B - see attachment
Part C - 4.9 × 10-³J
Part D - E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh
Explanation:
This problem requires the knowledge of simple harmonic motion for cimplete solution. To find the spring constant in part A the expression relating the force applied to a spring and the resulting stretching of the spring (hooke's law) is required which is F = kx.
The free body diagram can be found in the attachment. Fp(force of pull), Ft(Force of tension) and W(weight).
The energy stored in the pring as a result of the stretching of d = 5.7cm is 1/2kd².
Part D
Three forces act on the spring-monkey system and they do work in different forms: kinetic energy 1/2mv² , elastic potential
energy due to the restoring force in the spring or the tension force 1/2kd², and the gravitational potential energy mgh of the position of the system. So the total energy of the system E = 1/2kd² + 1/2mv² + mgh.
It takes more energy to remove the second electron from a lithium atom than it does to remove the fourth electron from a carbon atom because its inner core e, not valence e. C's 4th removed e is still a valence e. And also <span>because more nuclear charge acting on the second electron, it is more close to the nucleus, thus the the protons attract it more than the 4th electron.</span>