The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.
Answer:
99°C
Explanation:
asking questions is Best in life of education
Answer: Increases.
Explanation: As the temperature of a liquid or solid increases its vapor pressure also increases. Conversely, vapor pressure decreases as the temperature decreases.
Thank you for posting your question here at brainly. The <span>mole fraction of co if the h2 mole fraction is 0.22 and the o2 mole fraction is 0.58 is 0.20, below is the solution:
</span>
mole fraction CO + mole fraction H2 + mole fraction O2 = 1
mole fraction CO = 1 - ( 0.22 + 0.58)=0.20
Answer:
The atomic mass of second isotope is 7.016
Explanation:
Given data:
Average Atomic mass of lithium = 6.941 amu
Atomic mass of first isotope = 6.015 amu
Relative abundance of first isotope = 7.49%
Abundance of second isotope = ?
Atomic mass of other isotope = ?
Solution:
Total abundance = 100%
100 - 7.49 = 92.51%
percentage abundance of second isotope = 92.51%
Now we will calculate the mass if second isotope.
Average atomic mass of lithium = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) / 100
6.941 = (6.015×7.49)+(x×92.51) /100
6.941 = 45.05235 + (x92.51) / 100
6.941×100 = 45.05235 + (x92.51)
694.1 - 45.05235 = (x92.51)
649.04765 = x
92.51
x = 485.583 /92.51
x = 7.016
The atomic mass of second isotope is 7.016