<span>Using Coulomb's law: k*(-0.3)*(-0.3)/(d^2)=19.2
D is the distance between the two negative charges</span>
Answer:
7500 m/s
Explanation:
Centripetal acceleration = gravity
v² / r = GM / r²
v = √(GM / r)
Given:
G = 6.67×10⁻¹¹ m³/kg/s²
M = 5.98×10²⁴ kg
r = 6.8×10⁵ + 6.357×10⁶ = 7.037×10⁶ m
v = √(6.67×10⁻¹¹ (5.98×10²⁴) / (7.037×10⁶))
v = 7500
The orbital velocity is 7500 m/s.
Answer:

Explanation:
The electric flux through the rectangle is given by

where
E is the electric field strength
A is the area of the rectange
is the angle between the direction of the electric field and of the vector normal to the plane of the rectangle
In this problem we have
E = 125 000 N/C
The area of the rectangle is

and the angle is

so, the electric flux is

Answer:
<em>A.The rabbits in the new habitat will have lower genetic variation than the rabbits in the original habitat. </em>
<em></em>
Explanation:
If two animals of opposite sex are isolated from a larger group of animal, and made to reproduce. They will produce offspring with similar genetic makeup. If this offspring still remain isolated, and continue to interbreed within themselves for a number of consecutive generations, their offspring will all be very closely related genetically. Situations like this just as with the two rabbits in the question leads to a lower genetic variation within the offspring of the two animals.
Animals need to reproduce within a larger group in order to increase genetic variation. Increasing genetic variation reduces the risk of been sucked into a gene pool. A lower genetic variation reduces the fitness of the animals involved. It is only an advantage in cases in which the the original pair are resistant to a deadly disease. In this case all the offspring also develop this immunity. Mostly the effects of a lower genetic variation leaves negative impacts, and animals try to avoid this by preferring to interbreed with unrelated partner