<span>There
are a number of ways to express concentration of a solution. This includes
molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of
the solution. We calculate the mass of the solute by first determining the number of moles needed. And by using the molar mass, we can convert it to units of mass.
Moles </span>(nh4)3po4 = 0.250 L (0.150 M) = 0.0375 moles (nh4)3po4
Mass = 0.0375 mol (nh4)3po4 (149.0867 g / mol) = 5.59 g (nh4)3po4
Answer:
474.3 cm³
Explanation:
Given data:
Initial volume of chlorine gas = 568 cm³
Initial temperature = 25°C
Final volume = ?
Final temperature = -25°C
Solution:
Initial temperature = 25°C (25+273 = 297 K)
Final temperature = -25°C (-25 +273 = 248 K)
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 568 cm³ × 248 K /297 K
V₂ = 140864 cm³.K / 297 K
V₂ = 474.3 cm³
1/2=5750 years, 1/2(1/2)=1/4, (1/2)(1/2)(1/2)=1/8, (1/2)(1/2)(1/2)(1/2)=1/6
4 halflives have passed so 4(5750)=23000 years since the tree was chopped down
1000000 atoms (1/2)=500000 atoms(1/2)=250000(1/2)=125000(1/2)=62500 atoms would remain in the wood after 4 halflives
Dinosaurs became extinct around 62 million years ago, so if 14C's half life has a value of 5750 years, it would be gone or in such small amounts that dating would be ineffective today.
As Potassium decays into Argon in 1.3 billion years, apart from volcanic activity, it would enable geologists to effectively date things that are really, really, really old.
Answer:
Formula of oxide is 
Explanation:
The given compound consists of Fe and O.
So, mass of oxygen in sample = (mass of sample) - (mass of Fe in sample)
= (6.285 g ) - (4.396 g)
= 1.889 g
Molar mass of O = 16 g/mol and molar mass of Fe = 55.845 g/mol
So, ratio of number of moles of Fe and O (Fe : O)
= 
= 0.0787 : 0.118
= 
= 1 : 1.5
= 2 : 3
So, formula of oxide is 
Long year ago In space, gravity attracts dust and gas together which created the young solar system. It pulled low-density cloud together to produce initially the solar nebula. These clouds are made of interstellar gas and dust.
The sun formed first from these nebula and dust.
Planetesimals is just a process indicates the formation of Earth and the other planets from concentrations of dust and diffused matter in the solar system.
Inner planets are the planets located closure to the sun in comparison to outer planets. These inner planets are mercury, venus, earth and mars. Thus, 4.5 billion year ago Inner planets formed at last.