Basis: 100 mL solution
From the given density, we calculate for the mass of the solution.
density = mass / volume
mass = density x volume
mass = (1.83 g/mL) x (100 mL) = 183 grams
Then, we calculate for the mass H2SO4 given the percentage.
mass of H2SO4 = (183 grams) x (0.981) = 179.523 grams
Calculate for the number of moles of H2SO4,
moles H2SO4 = (179.523 grams) / (98.079 g/mol)
moles H2SO4 = 1.83 moles
Molarity:
M = moles H2SO4 / volume solution (in L)
= 1.83 moles / (0.1L ) = 18.3 M
Molality:
m = moles of H2SO4 / kg of solvent
= 1.83 moles / (183 g)(1-0.983)(1 kg/ 1000 g) = 588.24 m
Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³
It glow, so light energy go out of the system, exotermic
We are tasked to solve for the volume of the gas that occupies when pressure and temperature changes to 400 Torr and 200 Kelvin from Torr and 400 Kelvin. We can use ideal gas law assuming constant gas composition and close system. The solution is shown below:
P1V1 / T1 = P2V2 / T2
V2 = P1V1T2 / T1P2
V2 = 800*72*200 / 400*400
V2 = 72 ml
The answer for the volume is 72 ml.
Metallic elements can bend because they have the property of being ductile. This means that a solid material stretches under tensile stress. If a material is ductile then it may be stretched into a wire. Further, the material can also be malleable.