T= 24.5 feet per second. That is the velocity it reaches at the end of its fall
r = radius of the circle of the ride = 3.00 meters
v = linear speed of the person during the ride = 17.0 m/s
m = mass of the person in angular motion in the ride
L = angular momentum of the person in the ride = 3570 kg m²/s
Angular momentum is given as
L = m v r
inserting the values
3570 kg m²/s = m (17 m/s) (3.00 m)
m = 3570 kg m²/s/(51 m²/s)
m = 7 kg
hence the mass comes out to be 7 kg
This question is loaded with misleading, marginally meaningful phrases.
A 12V battery produces more current than a 1.5V battery produces,
through the same device, because the potential difference between
the terminals of the 12V battery is 8 times the potential difference
between the terminals of the 1.5V battery.
Of the choices offered, choice 'C' is the closest. But it should say
"electrical potential", NOT "potential energy".
Velocity = (displacement) / (time)
Displacement = straight-line distance between start-point and end-point
If you stop at the same point you started from, then
your displacement for the trip is zero, and your average
velocity is also zero.
Answer:
a) Fc = 4.15 N, Fi = 435.65 N, (F1)a = 640 N, and F2 = 239.6 N,
b) Ha = 1863.75 N, nfs = 1 , length = 11.8 mm
Explanation:
Given that:
γ= 9.5 kN/m³ = 9500N/m3
b = 6 inches = 0.1524 m
t = 0.0013 mm
d = 2 inches = 0.0508 m
n = 1750 rpm

L = 9 ft = 2.7432 m
Ks = 1.25
g = 9.81 m/s²
a)







b)


dip = 