Answer:
Fa=774 N
Fb=346 N
Explanation:
We will solve this problem by equating forces on each axis.
- On x-axis let forces in positive x-direction be positive and forces in negative x-direction be negative
- On y-axis let forces in positive y-direction be positive and forces in negative y-direction be negative
While towing we know that car is mot moving in y-direction so net force in y-axis must be zero
⇒∑Fy=0
⇒
⇒
⇒
Given that resultant force on car is 950N in positive x-direction
⇒∑Fx=950
⇒
⇒
⇒
⇒
⇒
⇒ 
⇒


Therefore approximately, Fa=774 N and Fb=346 N
Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.
Answer:x=2 and x=3
Explanation:
Given
Potential Energy for a certain mass is

and we know force is given by


For Force to be zero F=0




Therefore at x=2 and x=3 Force on particle is zero.
<span>E = h x f </span>
<span>. . . then : </span>
<span>f = E / h </span>
<span>f = 4,41•10^-19 / 6,62•10^-34 </span>
<span>f = 6,66•10^14 Hz (s^-1) </span>
<span>b/ What is the wavelength of this light ? </span>
<span>- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - </span>
<span>λ = c / f </span>
<span>λ = 3•10^8 / 6,66•10^14 </span>
<span>λ = 4,50•10^-7 m </span>
Answer:
A sample of 5.2 mg decays to .65 mg or to 1/8 of its original amount.
1/8 = 1/2 * 1/2 * 1/2 or 3 half-lives.
3 * 30.07 = 90 yrs for 5.2 mg to decay to .65 mg
You can get these other numbers similarly:
5.2 / .0102 = 510 requires about 9 half-lives which is 30 * 9 = 270 yrs