Speed is not a vector so horizontal speed does not sighify anything. If u meant velocity it vill be same as the initial velocity in horizontal direction
Answer:
113.7
Explanation:
maximum distance (s) = 8.9 km
reference intensity (I0) = 1 x 10^{-12} W/m^{2}
power of a juvenile howler monkey (p) = 63 x 10^{-6} W
distance (r) = 210 m
intensity (I) = power/area
where we assume the area of a sphere due to the uniformity of the output in all directions
area = 4π
= 4π x
= 554,176.9 m^{2}
intensity (I) = 
therefore the desired ratio I/I0 =
= 113.7
Hi!
Mechanical advantage is defined as the<em> ratio of force produced by an object to the force that is applied to it.</em>
In our case, this would be the ratio of the force applied by the claw hammer on the nail to the force Joel applies to the claw hammer, which is
160:40 or 4:1
So the mechanical advantage of the hammer is four.
Hope this helps!
As the temperature changes and their masses are the same, heat lost by the balls is directly proportional to their specific heat values. The heat lost by the aluminum ball is higher implies aluminum has higher specific heat.
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m