Distance covered by the squirrel to look for an acorn :
d = ( 3 m/s ) × 10 s = 30 m.
Time taken to eat an Acron is 5 seconds.
Time taken to cover distance of 30 m with 2 m/s speed is :

Therefore, total time take to get back to where he started is ( 10+5+15 ) = 30 s.
Hence, this is the required solution.
Answer:
<em>You would use the kinematic formula:</em>

Explanation:
The upwards vertical motion is ruled by the equation:

Where:





Naming Δy = y - y₀, the equation becomes:

Then, you just need to substitute with Δy = 0.1m, t = 2s, and g = 9.8m/s², ans solve for the intital vertical velocity.
Answer:
The frequency is 
Explanation:
From the question we are told that
The time taken for it to decay to half its original size is
Let the voltage of the capacitor when it is fully charged be
Then the voltage of the capacitor at time t is said to be 
Now this voltage can be mathematical represented as

Where RC is the time constant
substituting values





Generally the cross-over frequency for a low pass filter is mathematically represented as

substituting values


Answer:

Explanation:
According to the newton's second law of motion we can apply F=ma hear
Force = mass * acceleration
(assume the piano is moving left side )
←F = ma

Let
be the direction the swimmer must swim relative to east. Then her velocity relative to the water is

The current has velocity vector (relative to the Earth)

The swimmer's resultant velocity (her velocity relative to the Earth) is then


We want the resultant vector to be pointing straight north, which means its horizontal component must be 0:

which is approximately 41º west of north.