Answer:
28.52 L
Explanation:
First, let's calculate the density of the ocean, which is the mass divided by the volume:
d = m/V
d = 35.06/1
d = 35.06 g/L
So, for a mass of 1.00 kg = 1000.00 g
d = m/V
35.06 = 1000.00/V
V = 1000.00/35.06
V = 28.52 L
How all the data are expressed with two significant figures, the volume must also be expressed with two.
Answer:
Mass released = 8.6 g
Explanation:
Given data:
Initial number of moles nitrogen= 0.950 mol
Initial volume = 25.5 L
Final mass of nitrogen released = ?
Final volume = 17.3 L
Solution:
Formula:
V₁/n₁ = V₂/n₂
25.5 L / 0.950 mol = 17.3 L/n₂
n₂ = 17.3 L× 0.950 mol/25.5 L
n₂ = 16.435 L.mol /25.5 L
n₂ = 0.644 mol
Initial mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.950 mol × 28 g/mol
Mass = 26.6 g
Final mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.644 mol × 28 g/mol
Mass = 18.0 g
Mass released = initial mass - final mass
Mass released = 26.6 g - 18.0 g
Mass released = 8.6 g
Reactivity is a chemical
property of a substance. According to EPA regulations, it is normally unstable
and readily
undergoes violent change without
detonating. it can explode or violently react when exposed to water, when
heated, or under STP.
Thee question is incomplete; the complete question is;
Which elements do not strictly follow the octet rule when they appear in the Lewis structure of a molecule?
Select one or more:
A: Chlorine
B: Carbon
C: Hydrogen
D: Sulfur
E: Fluorine
F: Oxygen
Answer:
chlorine
sulphur
Explanation:
The octet rule states that, for atoms to be stable, they must have eight electrons on their outermost shells.
This rule is not strictly followed by some elements such as sulphur and chlorine. The atoms of these elements can sometimes expand their octet by utilizing the d-orbitals found in the third principal energy level and beyond.
These leads to formation of compounds in which the central atom has more than eight electrons in its outermost shell.