Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²
Answer:
0.4 A
Explanation:
From the question,
Electric power = Voltage×current
P = VI.......................... Equation 1
Make I the subject of the equation
I = P/V..................... Equation 2
Given: P = 96 J/s, V = 230 V.
Substitute into equation 2
I = 96/230
I = 0.4 A.
Hence the current is 0.4 A
Answer:
B). to the right
Explanation:
Since the direction of magnetic field is into the page
So here we know that

now the velocity is from bottom to top
so we have

now the force on the moving charge is given as

now we have


so force will be towards Right
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N
Answer:
Δx=(v+v0/2)t
Explanation:
We can figure out which kinematic formula to use by choosing the formula that includes the known variables, plus the target unknown.
In this problem, the target unknown is the initial velocity v_0v
0
v, start subscript, 0, end subscript of the roller coaster.