For nuclear reactions, we determine the energy dissipated from the process from the Theory of relativity wherein energy is equal to the mass defect times the speed of light. We calculate as follows:
E = mc^2 = 0.187456 (3x10^8)^2 = 1.687x10^16 J
Hope this answers the question.
Answer:
W = 172.5 J
Explanation:
given,
mass of the fruit crate = 14.5 kg
initial velocity to lift = 0.500 m/s
increase in the tension = 150 N
lift of crate = 1.15 m
work done by the tension = ?
work done = force x displacement
W = F s cos θ
θ = 0°
W = F s x cos 0
W = 150 x 1.15 x 1
W = 172.5 J
Work done on the crate by the tension force = W = 172.5 J
The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
The answer is 45 degrees.
According to the Kinematics of projectile motion, if the purpose is to maximize range, optimum angle of landing is always 45 degrees.If the purpose is to maximize range & projection height is zero, the optimum angle of projection (and landing) is 45 degrees.
"At ground level, ozone contributes to smog" so it is also an air pollutant.
Option: A
<u>Explanation</u>:
ozone is naturally present in stratosphere and acts as shield against harmful ultraviolet radiations. But it acts a pollutant contributing to global warming when it is present in lower level atmosphere particularly troposphere. In this level it combines with primary pollutants that is "nitrogen oxides" and "volatile organic" compounds to form secondary pollutant which absorbs outgoing radiation and contributes in raising the temperature. It has harmful impacts on vegetation as well as human health.