The molecular formula of calcium oxide - CaO
The molar mass of CaO - 40 + 16 = 56 g/mol
Which means that 1 mol weighs 56 g
Therefore 56 g of CaO is - 1 mol
Then 89.23 g is equivalent to - 1/56 x 89.23 = 1.6 mol of CaO
B. 0.9 <span>
</span>D.Light intensity has no effect on whether electrons are emitted or not.
and
A. X=1.9eV,Y=0.2eV
I already took the gizmo so I know these are right. The first one I got wrong b/c there was no graph and the last one I didn't understand. Basically for the last one you calculate the work function for the metals and find their difference.
Hope this helps.
Answer:
1.3 mL
Explanation:
First, get the density of the olive oil, which is 0.917 kg/mL. Then divide the mass by the density:
1.2kg/0.917kg/mL= 1.3086150491 mL. The kg cancel out, leaving us with mL.
It should have 2 significant figures, because 1.2kg has 2 and we are dividing.
Long year ago In space, gravity attracts dust and gas together which created the young solar system. It pulled low-density cloud together to produce initially the solar nebula. These clouds are made of interstellar gas and dust.
The sun formed first from these nebula and dust.
Planetesimals is just a process indicates the formation of Earth and the other planets from concentrations of dust and diffused matter in the solar system.
Inner planets are the planets located closure to the sun in comparison to outer planets. These inner planets are mercury, venus, earth and mars. Thus, 4.5 billion year ago Inner planets formed at last.