The given concentration of boric acid = 0.0500 M
Required volume of the solution = 2 L
Molarity is the moles of solute present per liter solution. So 0.0500 M boric acid has 0.0500 mol boric acid present in 1 L solution.
Calculating the moles of 0.0500 M boric acid present in 2 L solution:

Converting moles of boric acid to mass:

Therefore, 6.183 g boric acid when dissolved and made up to 2 L with distilled water gives 0.0500 M solution.
Because there are many numbers of the human measurement . we must manage the uncertainly doing calculations because we can know what we are calculating.
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>
Volume of tank =
(given)
Since,
So,

For
:

The significant rule for multiplication, states that the number of significant figures in the answer obtained by multiplication is determined by the value with the lowest number of significant digits.
Since, the minimum number of decimal places in the above multiplication operation is 1 so, the final result must be upto 1 decimal place only.

Hence, volume in
is 243.5.
Answer:
Mass = 14.64 g
Explanation:
Given data:
Volume of solution = 1.25 L
Molarity of Solution = 0.15 M
Mass of CaF₂ = ?
Solution:
Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.
Formula:
Molarity = number of moles of solute / L of solution
We will calculate the number of moles of CaF₂ and then determine the mass by using number of moles.
0.15 M = number of moles of solute / 1.25 L
number of moles of solute = 0.15 M × 1.25 L
number of moles of solute = 0.1875 mol/L × L
number of moles of solute = 0.1875 mol
Mass in gram:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.1875 mol ×78.07 g/mol
Mass = 14.64 g