Answer:
Molar concentration of the weak acid solution is 0.0932
Explanation:
Using the formula: 
Where Ca = molarity of acid
Cb = molarity of base = 0.0981 M
Va = volume of acid = 25.0 mL
Vb = volume of base = 23.74 mL
na = mole of acid
nb = mole of base
Since the acid is monopromatic, 1 mole of the acid will require 1 mole of NaOH. Hence, na = nb = 1
Therefore, 
Ca = 0.0981 x 23.74/25.0
= 0.093155 M
To 4 significant figure = 0.0932 M
NiCl₂ commonly forms a green aqueous solution.
Carbonated drinks have the air under pressure so that carbon bubbles are forced into the drink, keeping it carbonated. So when you open a can, the air under pressure in the can comes out of the can at a high speed, making a "whooshing" sound. The gas law that applies to this concept is the Boyle's Law (PV=k or P1V1=P2V2).
Answer:
0.192 mol.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a substance (n), we use the relation:
<em>n = mass / molar mass.</em>
mass of AsH₃ = 15.0 g.
molar mass of AsH₃ = 77.95 g/mol.
∴ The number of moles in 15.0 g AsH₃ = mass / molar mass = (15.0 g) / (77.95 g/mol) = 0.192 mol.