Answer:
Explanation:
To convert gram / centimeter³ to kg / m³
gram / centimeter³
= 10⁻³ kg / centimeter³
= 10⁻³ / (10⁻²)³ kg / m³
= 10⁻³ / 10⁻⁶ kg / m³
= 10⁻³⁺⁶ kg / m³
= 10³ kg / m³
So we shall have to multiply be 10³ with amount in gm / cm³ to convert it into kg/m³
2.33 gram / cm³
= 2.33 x 10³ kg / m³ .
1. Confident in Reasoning: Douglas is truthful of his reasoning skills to yield good judgments.
2. Analytical: <span>Douglas is habitually alert to potential problems and vigilant in anticipating consequences and trying to foresee short-term and long-term outcomes of being primary care taker for his wife. </span>
We know that speed equals distance between time. Therefore to find the distance we have that d = V * t. Substituting the values d = (72 Km / h) * (1h / 3600s) * (4.0 s) = 0.08Km.Therefore during this inattentive period traveled a distance of 0.08Km
Answer:
Velocity= 19.05 m/s
Kinetic energy= 3.08 J
Explanation:
The corn possess potential energy. Feom law of conservation of energy, all the potential eneegy will be converted to kinetic energy, with negligible friction.
Potential energy, PE= kinetic energy, KE
Potential energy is given by mgh while kinetic energy is given by 
Equating
Making v the subject of the formula then

Substituting 9.81 m/s2 for g and 18.5 m for h then the velocity will be

To get the kinetic eneegy, since PE=KE AND KE is

Substituting v with 19.05 and m with 0.017 kg we have

This can also be achieved by mgh since PE=KE hence 0.17*9.81*18.5=3.085245 J and the results are slightly different due to small energy losses and rounding off of values.
Answer:
Eletromagnetic radiation which is also known as visible light.
Explanation: