We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
Answer:
α = (ω²)/8π
Explanation:
The angular acceleration(α) of the carousel can be determined by using rotational
kinematics:
ω² =ωo² + 2αθ
Let's make α the subject of this equation ;
ω² - ωo² = 2αθ
α = (ω² −ωo²)/2θ
Now, from the question, since initially at rest, thus, ωo = 0
Also,since 2 revolutions, thus, θ = 2 x 2π = 4π since one revolution is 2π
Plugging in the relevant values to get ;
α = (ω²)/2(4π)
α = (ω²)/8π
Answer:
a) The schematic illustrating is attached
b) The heat transfer to the heat engine is 2142.86 kJ, the heat transfer from the heat engine is 1392.86 kJ
c) The heat transfer to the heat engine is 1648.35 kJ, the heat transfer from the heat engine is 898.35 kJ
Explanation:
b) The heat transfer to the engine and the heat transfer from the engine to the air is:

Where
W = 750 kJ
n = 35% = 0.25
Replacing:


c) The efficiency of Carnot engine is:

The heat transfer to the heat engine is:

The heat transfer from the heat engine is:
