Answer:
The value is 
Explanation:
From the question we are told that
The Coulomb constant is 
The charge on the electron/proton is 
The mass of proton 
The mass of electron is 
Generally for the electron to be held up by the force gravity
Then
Electric force on the electron = The gravitational Force
i.e




Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 
Answer:
0.266 m
Explanation:
Assuming the lump of patty is 3 Kg then applying the principal of conservation of linear momentum,
P= mv where p is momentum, m is mass and v is the speed of an object. In this case
where sunscripts p and b represent putty and block respectively, c is common velocity.
Substituting the given values then
3*8=v(15+3)
V=24/18=1.33 m/s
The resultant kinetic energy is transferred to spring hence we apply the law of conservation of energy
where k is spring constant and x is the compression of spring. Substituting the given values then

Answer:
Explanation:
Carton cycle consists of four thermodynamic processes . The first is isothermal expansion at higher temperature , then adiabatic expansion which lowers the temperature of gas . The third process is isothermal compression at lower temperature and the last process is adiabatic compression which increases the temperature of the gas to its original temperature .
So the given process of isothermal compression must have been done at the temperature of 300K , keeping the temperature constant .
Work done on gas at isothermal compression is equal to heat transfer .
work done on gas = 80 x 10³ J
work done on gas = n RT ln v₁ / v₂
n is number of moles v₁ and v₂ are initial and final volume
molecular weight of gas = 28.97 g
1.5 kg = 1500 / 28.97 moles
= 51.77 moles
work done on gas = n RT ln v₁ / v₂
Putting the values in the equation above
80 x 10³ = 51.78 x 8.31 x 300 x ln v₁ / .2
ln v₁ / .2 = .62
v₁ / .2 = 1.8589
v₁ = 0.37 m³
-3 m/s
---------
per min
oh I think 8m/s to 3m/s to 0m/s
idk probably -0.08