Answer:
The weight if the block is 10Newtons
Explanation:
The weight of any object is quantity of matter the object contains and it is always acting downwards on such body. This shows that the object is under the influence of gravity.
The weight of an object is calculated as mass of the object × its acceleration due to gravity
W = mg
Give the mass of the brick to be 1kg
g is the acceleration due to gravity = 10m/s²
Weight of the object = 1 × 10
= 10kgm/s² or 10Newtons
Answer:
4.41 W
Explanation:
P = IV, V = IR
P = V² / R
Given that P = 0.0625 when V = 1.50:
0.0625 = (1.50)² / R
R = 36
So the resistor is 36Ω.
When the voltage is 12.6, the power consumption is:
P = (12.6)² / 36
P = 4.41
So the power consumption is 4.41 W.
Answer:
The number of electrons is 
(D) is correct option.
Explanation:
Given that,
Battery capacity = 750 mA-h
Time t= 8 hours
Time t'=3 hours
We need to calculate the battery capacity


We need to calculate the number of electrons in 1 C Li
Using formula for number of electron



We need to calculate the number of electron in 2700 C

The total number of electrons battery can deliver in 8 hours

We need to calculate the number of electron in 3 hours
Using formula of number of electrons

Put the value into the formula


Hence, The number of electrons is 
Answer:

Explanation:
As we know by force equation that force along the inclined planed due to gravity is given as

so the acceleration due to gravity along the plane is given as

now we have



now we know that



Answer:
The frequency of radiation is 
Explanation:
Given:
Wavelength
m
Speed of light

For finding the frequency of radiation,




Therefore, the frequency of radiation is 