Answer:
= 3289.8 m / s
Explanation:
This exercise can be solved using the definition of momentum
I = ∫ F dt
Let's replace and calculate
I = ∫ (at - bt²) dt
We integrate
I = a t² / 2 - b t³ / 3
We evaluate between the lower limits I=0 for t = 0 s and higher I=I for t = 2.74 ms
I = a (2,74² / 2- 0) - b (2,74³ / 3 -0)
I = a 3,754 - b 6,857
We substitute the values of a and b
I = 1500 3,754 - 20 6,857
I = 5,631 - 137.14
I = 5493.9 N s
Now let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp = m
- m v₀o
I = m
- 0
= I / m
= 5493.9 /1.67
= 3289.8 m / s
Answer:
α = (ω²)/8π
Explanation:
The angular acceleration(α) of the carousel can be determined by using rotational
kinematics:
ω² =ωo² + 2αθ
Let's make α the subject of this equation ;
ω² - ωo² = 2αθ
α = (ω² −ωo²)/2θ
Now, from the question, since initially at rest, thus, ωo = 0
Also,since 2 revolutions, thus, θ = 2 x 2π = 4π since one revolution is 2π
Plugging in the relevant values to get ;
α = (ω²)/2(4π)
α = (ω²)/8π
As Saba was wearing high heels they are long from the bottom so they sank however Sana was wearing snow boots which means they were flat and so she didn’t sink.
Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
Answer:
upwards
Explanation:
Torque is the vector cross product of the force and radial distance.


The direction of the torque would be perpendicular to the direction of the force and radial distance. The direction of the force is counter-clockwise. The direction of the torque would be upwards.