Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
Answer:
<em>The final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC</em>
Explanation:
The initial charge on 4 mF capacitor = 4 mf x 50 V = 200 mC
The initial Charge on 6 mF capacitor = 6 mf x 30 V =180 mC
Since the negative ends are joined together the total charge on both capacity would be;
q = 
q = 200 - 180
q = 20 mC
In order to find the final charge on the 6.0 mF capacitor we have to find the combined voltage
q = (4 x V) + (6 x V)
20 = 10 V
V = 2 V
For the final charge on 6.0 mF;
q = CV
q = 6.0 mF x 2 V
q = 12 mC
Therefore the final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
Answer:395.6 m/s
Explanation:
Given
mass of bullet 
mass of wood block 
Length of string 
Center of mass rises to an height of 
initial velocity of bullet 
let
and
be the velocity of bullet and block after collision
Conserving momentum
-------------1
Now after the collision block rises to an height of 0.38 cm
Conserving Energy for block
kinetic energy of block at bottom=Gain in Potential Energy




substitute the value of
in equation 1


Answer:
a) battery-->electrical current-->copper wire rotor -->magnet--> mechanical energy
Explanation: