Answer:
Mass, m = 2.2 kg
Explanation:
It is given that,
Frequency of the piano, f = 440 Hz
Length of the piano, L = 38.9 cm = 0.389 m
Tension in the spring, T = 667 N
The frequency in the spring is given by :

is the linear mass density
On rearranging, we get the value of m as follows :


m = 0.0022 kg
or
m = 2.2 grams
So, the mass of the object is 2.2 grams. Hence, this is the required solution.
Amanda might be suffering from a disease called Sickle Cell Anemia. It is an inherited red blood cell disorder.
Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer:
3 hours
Explanation:
Given:
- The speed of Ben v_b = 3 mi/h
- The speed of Amanda v_a = 6 mi/h
- The total time taken to cover distance(d) by ben = t_b
Find:
How long will it be before Amanda catches up to Ben?
Solution:
- The distance d traveled by Ben:
d = v_b*t_b
d = 3*t_b
- The distance d traveled by Amanda:
d = v_a*t_a
d = 6*t_a
- Equate the distance as when they meet:
3*t_b = 6*t_a
- Where ,
t_b = t_a + 1.5
t_a = t_b - 1.5
- Substitute the time relationship in distance relationship:
3*t_b = 6*(t_b - 1.5)
3*t_b = 6*1.5
t_b = 2*1.5 = 3 h
- Hence, It would take 3 hours since Ben starts walking that amanda catches up.