Answer:R=1607556m
θ=180degrees
Explanation:
d1=74.8m
d2=160.7km=160.7km*1000
d2=160700m
d3=80m
d4=198.1m
Using analytical method :
Rx=-(160700+75*cos(41.8))= -160755.9m
Ry= -(74.8+75sin(41.8))-198.1=73m
Magnitude, R:
R=√Rx+Ry
R=√160755.9^2+20^2=160755.916
R=160756m
Direction,θ:
θ=arctan(Rx/Ry)
θ=arctan(-73/160755.9)
θ=-7.9256*10^-6
Note that θ is in the second quadrant, so add 180
θ=180-7.9256*10^6=180degrees
The primary additive colors are red, green, and blue, which means that any color can be constructed from a linear superposition of these colors. According to this RGB (Red, Green, Blue) refers to the system for representing colors on a computer display. It is not possible <span>that someone could have a color photograph that cannot be represented using full 24-bit color. Every color photograph can be represented using the RGB.</span>
Answer:
x = 1,185 m
, t = 4/3 s
, F = - 4 N
Explanation:
For this exercise we use Newton's second law
F = m a = m dv /dt
β - α t = m dv / dt
dv = (β – α t) dt
We integrate
v = β t - ½ α t²
We evaluate between the lower limits v = v₀ for t = 0 and the upper limit v = v for t = t
v-v₀ = β t - ½ α t²
the farthest point of the body is when v = v₀ = 0
0 = β t - ½ α t²
t = 2 β / α
t = 2 4/6
t = 4/3 s
Let's find the distance at this time
v = dx / dt
dx / dt = v₀ + β t - ½ α t2
dx = (v₀ + β t - ½ α t2) dt
We integrate
x = v₀ t + ½ β t - ½ 1/3 α t³
x = v₀ 4/3 + ½ 4 (4/3)² - 1/6 6 (4/3)³
The body comes out of rest
x = 3.5556 - 2.37
x = 1,185 m
The value of force is
F = β - α t
F = 4 - 6 4/3
F = - 4 N
In determining the number of significant figures in a
given number, there are three rules to always remember / follow:
First: All integers except
zero are always significant.
<span>Second: Any zeros located between
non zeroes are always significant.</span>
Third: A zero located
after a non zero in a decimal is always significant whether it is before or
after the decimal
Therefore using this rule,
the number of significant digits in the given numbers are:
(a) 214 = 3
(b) 81.60 = 4
(c) 7.03 = 3
(d) 0.03 = 1
(e) 0.0086 = 2
(f) 3236 = 4
(g) 8700 = 2
Answer:
pu = 1260.9kg/m^3
the density of the unknown liquid is 1260.9kg/m^3
Explanation:
The density of a liquid is inversely proportional to the volume (height) of object submerged in it.
High density liquid possess higher buoyant force preventing objects from submerging.
p ∝ 1/V ∝ 1/h
since V = Ah
pu/pw = hw/hu
pu = pwhw/hu
Where;
p = density
h = height submerged
pu and pw is the density of unknown liquid and water respectively
hu and hw is the height of object submerged in unknown liquid and water respectively
pw = 1000kg/m^3
hu = 4.6cm = 0.046m
hw = 5.8cm = 0.058m
Substituting the given values;
pu = 1000×0.058/0.046
pu = 1260.9kg/m^3
the density of the unknown liquid is 1260.9kg/m^3