The answer to this is A i think.
<span> Mg(OH)2(s) + 2HCl(aq) yield MgCl2(aq) + 2H2O(l)
grams HCl required = (50.6 grams Mg(OH)2) * (1 mol Mg(OH)2 / 58.3197 grams Mg(OH)2) * (2 mol HCl / 1 mol Mg(OH)2) * (36.453 grams HCl / 1 mol HCl) = 63.26 grams HCl required
Since there are only 45.0 grams HCl, then HCl is the limiting reactant.
theoretical yield MgCl2 = (45.0 grams HCl) * (1 mol HCl / 36.453 grams HCl) * (1 mol MgCl2 / 2 mol HCl) * (95.211 grams MgCl2 / 1 mol MgCl2) = 58.6 grams MgCl2 </span>
So solve
this we must know the amount of sugar per gram of coffee
<span>i.
</span>10 g sugar /100 g coffee = 0.1 g sugar/ 1 g coffee
<span>ii.
</span>10 g sugar / 200 g coffee = 0.05 g sugar / 1 g coffee
<span>iii.
</span>4 g sugar / 200 g coffee = 0.02 g sugar / 1 g coffee
<span>iv.
</span>4 g sugar / 100 g coffee = 0.04 g sugar / 1 g coffee
So the ranking from sweetest so the least is:
<span> i, ii, iv, iii</span>
Answer:
The force increases because it is part of a Newton’s third law pair of forces with the force that the star exerts on the planet.
Explanation:
Force between two objects can be expressed by an equation:
F = G • m1 • m2 / r^2,
where m1 and m2 are objects' masses, r is the distance between them, and G is a gravitational constant.
That means that greater the masses or lesser the distance, the force will be greater, and vice versa.
This force exists between any two objects, but is generally extremely weak, so it's best observed with big and large objects with great mass, such as planets and stars.
This force, whatever its magnitude may be, always works on both objects, following the third Newton's law.
So, whatever the force the stat exerts on the planet is, the planet will exert the same amount of force on the star.
C+2H2 -------> CH4
from reaction 2 mol 1 mol
from the problem x mol 10 mol
x=2*10/1 = 20 mol
Answer: 20 mol of H2.