Answer:
Initial Velocity is 4 m/s
Explanation:
What is acceleration?
It is the change in velocity with respect to time, or the rate of change of velocity.
We can write this as:

Where
a is the acceleration
v is velocity
t is time
is "change in"
For this problem , we are given
a = 1.2
t = 10
Putting into formula, we get:

So, the change in velocity is 12 m/s
The change in velocity can also be written as:

It is given Final Velocity = 16, so we put it into formula and find Initial Velocity. Shown Below:

hence,
Initial Velocity is 4 m/s
Answer:
Density of body = 0.25g/cc
Explanation:
Given:
Volume submerged in water = 3/4
Find:
Density Of Body
Computation:
Density of body = fraction of body in liquid x density of water
Density of body = [1-3/4]1
Density of body = 0.25g/cc
Answer:
X and Z
Explanation:
Conduction occurs through direct physical contact. Heat transferred from the pot to the handle, and from the handle to the hand, are both examples of conduction.
Answer:
75 m
Explanation:
The horizontal motion of the projectile is a uniform motion with constant speed, since there are no forces acting along the horizontal direction (if we neglect air resistance), so the horizontal acceleration is zero.
The horizontal component of the velocity of the projectile is

and it is constant during the motion;
the total time of flight is
t = 5 s
Therefore, we can apply the formula of the uniform motion to find the horizontal displacement of the projectile:

Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76