The element is Am and since you lose e- there must be a postive charge. Am+6 is the symbol
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³
Answer:
6.24 x 10-3 M
Explanation:
Hello,
In this case, for the given dissociation, we have the following equilibrium expression in terms of the law of mass action:
![Ka=\frac{[H_3O^+][BrO^-]}{[HBrO]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%3D%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BBrO%5E-%5D%7D%7B%5BHBrO%5D%7D)
Of course, water is excluded as it is liquid and the concentration of aqueous species should be considered only. In such a way, in terms of the change
, we rewrite the expression considering an ICE table and the initial concentration of HBrO that is 0.749 M:

Thus, we obtain a quadratic equation whose solution is:

Clearly, the solution is 0.00624 M as no negative concentrations are allowed, so the concentration of BrO⁻ is 6.24 x 10-3 M.
Best regards.
Let's evaluate each choice. For the first choice, this is correct. Hydrosphere consist of all the water's in the Earth's surface. It interacts with the atmosphere through reaeration, so that water cycle continues on. The second option is correct, this is known as the greenhouse effect. The third option is incorrect, because the opposite is true, which makes the fourth option correct. The fifth option is incorrect because the atmosphere has nothing to do with the Earth's crust. <em>So, the answers are: A, B, and D.</em>