Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m
3.Es tarde y mi taxi no llega. Estoy ____.
(5 Points)
preocupada
contenta
Answer:
The airspeed must be 7.78 m/s for the rectangular plate kept at 30°.
Explanation:
By looking at the images below wee see that the airspeed on one side of the rectangular plate decreases the statical pressure over this side. Since over the downside, the pressure still bein the atmospheric pressure. This difference in pressure produces a lift force in the plate. The list force is the net force obtained between the difference of the forces that produce the pressure over the upside and the downside:

Where up and down relate to what movement the forces produce. And p and V are the respective air density and velocity.
When the plate is kept horizontal the lift force balance the moment due to the weight of the plate and considering that both forces act at the same point:

By replacing the known values it is possible to find the plate's weight:


When the plate kept to 30° from the vertical the moment equation balance is written as:

The sine of 30° is due to the weight is 30° oriented, therefore the new value for the airspeed is:






Answer:
3.258 m/s
Explanation:
k = Spring constant = 263 N/m (Assumed, as it is not given)
x = Displacement of spring = 0.7 m (Assumed, as it is not given)
= Coefficient of friction = 0.4
Energy stored in spring is given by

As the energy in the system is conserved we have

The speed of the 8 kg block just before collision is 3.258 m/s
Answer:
Acceleration of the crate is 0.362 m/s^2.
Explanation:
Given:
Mass of the box, m = 40 kg
Applied force, F = 15 N
Angle at which the force is applied,
= 15°
We have to find the magnitude of the acceleration.
Let the acceleration be "a".
FBD is attached with where we can see the horizontal and vertical component of force.
⇒
and ⇒ 
⇒
⇒ 
⇒ Applying concept of forces.
⇒
⇒ 
⇒
<em> ...Newtons second law Fnet = ma</em>
⇒
⇒ Plugging the values.
⇒
<em>...f is the friction which is zero here.</em>
⇒ 
⇒ 
Magnitude of the acceleration of the crate is 0.362 m/s^2.