Answer:
60*12.0= 720 = v/60 * 12.0 squared which is 1,728
Explanation:
Horizontal velocity component: Vx = V * cos(α)
Answer:
455165.278 m
Explanation:
P = Power = 3.7 W
v = Velocity = 10.7 m/s
Amount of fat = 4 g
1 gram of fat provides about 9.40 (food) Calories
Energy given by 4 g of fat

Time required to burn the fat

Distance traveled by the bird

The bird will fly 455165.278 m
"At ground level, ozone contributes to smog" so it is also an air pollutant.
Option: A
<u>Explanation</u>:
ozone is naturally present in stratosphere and acts as shield against harmful ultraviolet radiations. But it acts a pollutant contributing to global warming when it is present in lower level atmosphere particularly troposphere. In this level it combines with primary pollutants that is "nitrogen oxides" and "volatile organic" compounds to form secondary pollutant which absorbs outgoing radiation and contributes in raising the temperature. It has harmful impacts on vegetation as well as human health.
1) metal
Even though metalloids are also conductors of heat and electricity, malleable they are not as good as metals.
Metals are very good conductors of electricity and heat. They are also very hard to touch. Noble gases and non metals are the exact opposite in physical and chemical properties. Metals readily react with oxygen.
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec