Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer:
Explanation:
Cheese, Meat, dough, Sauce
Answer:
-It is considered the modern atomic model.
-It describes the probable locations of the electrons
Explanation:
edge 2020
Answer:
Reactions 1, 3 and 5
Explanation:
First thing's first, let's ensure that all the reactions given are balanced. This is given as;
CO(g) + 1/2 O2(g )→ CO2(g)
Li(s) + 1/2 F2(l) → LiF(s)
C(s) + O2(g) → CO2(g)
CaCO3(g) → CaO + CO2(g)
2Li(s) + F2(g) → 2LiF(s)
For the condition to be valid;
- There is by convention 1 mol of product made. This means we eliminate reactions with more than one mole of compound formed. This eliminates reaction 5.
- The lements haveto be in their state at room temperature. Fluorine is a gas, not a liquid, at room temperature ans pressure, so 2 is not a correct answer.
This leaves us with reactions 1, 3 and 5 as the correct reactions that satisify the condition.