Answer:

Explanation:
Given that,
Mass of a toy, m = 0.62 kg
Horizontal force, F = 16.3 N
Force on the opposite direction, F' = 15.8 N
We need to find the acceleration of the toy.
Here, two forces are acting in opposite direction, the net force will be the difference of forces.
Net force = 16.3 N-15.8 N
=0.5 N
The formula for net force is given by :
F = ma
a is the acceleration of the toy

So, the acceleration of the toy is
.
Answer:
0.0016 cm
Explanation:
= Thermal coefficient of expansion of brass = 
= Thermal coefficient of expansion of glass = 
= Change in temperature = 
= Initial radius = 4 cm
Change in radius of material is given by

Difference in radii of the lid and jar

The size of the gap is 0.0016 cm or 0.000016 m
The frequency of the radio station is

For radio waves (which are electromagnetic waves), the relationship between frequency f and wavelength

is

where c is the speed of light. Substituting the frequency of the radio station, we find the wavelength:
In a situation in which the smarter armiture is rubbing on the field the most commin reason are defective bushings. So, the ststement the techician A ssys that the brushings shojld be replaced is correct. Techinican A is right.
The frequency of the red light is 428 terahertz. To get the value of the red light's frequency, use the formula F = velocity/wavelength. The velocity of light is 3.00 x 10^8 m/s. For easier computation, convert 700.5 nanometers to meter. 1 nanometer is equal to 1 x 10^-9 meters. 700.5 nanometers is equal to 7.005 x 10^-7 meters. Divide the velocity 3.00 x 10^8m/s by wavelength 7.005 x 10^-7 meters. The result will be 4.28 x 10^14 Hertz or 428 terahertz.