Answer:
3.7 mol Al2O3 x 4 mol Al = 7.4 mol Al 2 mol Al2O3
Explanation:
The answer is isotonic solution. These are solutions where
the solute concentration in the solution and inside the cells are levelled and consequently
water flows consistently. When red blood cells are positioned in an isotonic
solution the cells would always stay the same.
<h3>
Answer:</h3>
30 miles per hour faster
<h3>
Explanation:</h3>
We are given;
- Distance that Mary drove as 525 miles
- Time she took as 7 hours
- Average speed as 75 miles per hour
We are supposed to determine how fast the average speed would be if she made the trip in 5 hours.
- We know that speed is given by dividing distance by time taken.
- In this case distance remained constant
Therefore, we can determine the speed when she took 5 hours
= 525 miles ÷ 5 hours
= 105 hours
Thus, the new speed would be 105 miles per hours
But, initial speed was 75 miles per hour
Therefore, she would travel 30 miles per hour faster to cover the journey in 5 hours.
The law of conservation of mass states that mass is neither created nor destroyed. Since we have 2 g/mol of A and 3 g/mol of B then AB should be equal to the sum of their molar mass that is
2 g/mol + 3 g/mol = 5 g/mol AB
for the case of A2B3
A2 = 2 * 2 = 4 g/mol
B3 = 3 * 3 = 9 g/mol
therefore A2B3 = 13 g/mol
Answer:
3
Explanation:
A cyclic event is one that happens repeatedly.
The appearance of Hailey's Comet is a cyclic event because it has happened in various occasions in the past on a regular schedule as predicted. We have every reason to believe that the appearance of Hailey's Comet every 75 years will continue to be happen until the comet ceases to exist.