Total time in between the dropping of the stone and hearing of the echo = 8.9 s
Time taken by the sound to reach the person = 0.9 s
Time taken by the stone to reach the bottom of the well = 8.9 - 0.9 = 8 seconds
Initial speed (u) = 0 m/s
Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s^2
Time taken (t) = 8 seconds
Let the depth of the well be h.
Using the second equation of motion:

h = 313.6 m
Hence, the depth of the well is 313.6 m
Answer:
Explanation:
The direction of a magnetic field indicates where the magnetic inluence on the electric charges are directed to.
From the given question, we are to determine the direction of the magnetic field bnet at a point A.
Also, having the notion that the currents in the two wires have equal magnitudes, Then:



Thus;
points out of the screen at A.
Answer:

Explanation:
Given that,
Initial speed, u = 5 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Time, t = 2 s
The radius of the tire of the bike, r = 35 cm
We need to find the angular acceleration of the pebble during those two seconds. It can be calculated as follows.

So, the required angular acceleration of the pebble is equal to
.
Answer:
circuit sketched in first attached image.
Second attached image is for calculating the equivalent output resistance
Explanation:
For calculating the output voltage with regarding the first image.

![Vout = 5 \frac{2000}{5000}[/[tex][tex]Vout = 5 \frac{2000}{5000}\\Vout = 5 \frac{2}{5} = 2 V](https://tex.z-dn.net/?f=Vout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5B%2F%5Btex%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%5Btex%5DVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5C%5CVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2%7D%7B5%7D%20%3D%202%20V)
For the calculus of the equivalent output resistance we apply thevenin, the voltage source is short and current sources are open circuit, resulting in the second image.
so.

Taking into account the %5 tolerance, with the minimal bound for Voltage and resistance.
if the -5% is applied to both resistors the Voltage is still 5V because the quotient has 5% / 5% so it cancels. to be more logic it applies the 5% just to one resistor, the resistor in this case we choose 2k but the essential is to show that the resistors usually don't have the same value. applying to the 2k resistor we have:




so.

Answer:
The airplane should release the parcel
m before reaching the island
Explanation:
The height of the plane is
, and its speed is v=150 m/s
When an object moves horizontally in free air (no friction), the equation for the y measured with respect to ground is
[1]
And the distance X is
x = V.t [2]
Being t the time elapsed since the release of the parcel
If we isolate t from the equation [1] and replace it in equation [2] we get

Using the given values:

x =
m