<span>The minimum energy required for isomerization is 267 000 J/mol
</span>
The isomerization of cis-but-2-ene to trans-but-2-ene requires breaking of the π bond.
The bond energy of a C-C σ bond is 347 kJ/mol.
The bond energy of a C=C double bond (σ + π) is 614 kJ/mol.
So the bond energy of a π bond is (614 – 347) kJ/mol = 267 kJ/mol =
267 000 J/mol.
Efficiency η of a Carnot engine is defined to be:
<span>η = 1 - Tc / Th = (Th - Tc) / Th </span>
<span>where </span>
<span>Tc is the absolute temperature of the cold reservoir, and </span>
<span>Th is the absolute temperature of the hot reservoir. </span>
<span>In this case, given is η=22% and Th - Tc = 75K </span>
<span>Notice that although temperature difference is given in °C it has same numerical value in Kelvins because magnitude of the degree Celsius is exactly equal to that of the Kelvin (the difference between two scales is only in their starting points). </span>
<span>Th = (Th - Tc) / η </span>
<span>Th = 75 / 0.22 = 341 K (rounded to closest number) </span>
<span>Tc = Th - 75 = 266 K </span>
<span>Lower temperature is Tc = 266 K </span>
<span>Higher temperature is Th = 341 K</span>
Answer:
The Position of the object L = 0.172 m
Explanation:
The detailed explanation of the question is given in the attach document.
In collision that are categorized as elastic, the total kinetic energy of the system is preserved such that,
KE1 = KE2
The kinetic energy of the system before the collision is solved below.
KE1 = (0.5)(25)(20)² + (0.5)(10g)(15)²
KE1 = 6125 g cm²/s²
This value should also be equal to KE2, which can be calculated using the conditions after the collision.
KE2 = 6125 g cm²/s² = (0.5)(10)(22.1)² + (0.5)(25)(x²)
The value of x from the equation is 17.16 cm/s.
Hence, the answer is 17.16 cm/s.