It's a because if you add them together you till get 1.40
Answer is: empirical formula of the product is Br₂O₅.
Chemical reaction: x/2Br₂ + y/3O₃ → BrₓOy.
m(Br₂) = 1,250 g.
m(BrₓOy) = 1,876 g.
n(Br₂) = m(Br₂) ÷ M(Br₂).
n(Br₂) = 1,25 g ÷ 159,81 g/mol.
n(Br₂) = 0,0078 mol.
n(Br) = 2 · 0,0078 mol = 0,0156 mol.
m(O₃) = 1,876 g - 1,25 g = 0,626 g.
n(O₃) = 0,626 g ÷ 48 g/mol = 0,013 mol.
n(O) = 0,039 · 3 = 0,039 mol
n(Br) : n(O) = 0,0156 mol : 0,039 mol.
n(Br) : n(O) = 1 : 2,5.
A negative formation enthalpy means that the reaction is exothermic, or that heat is released during the process.
(C,)
First step is to balance the reaction equation. Hence we get
P4 + 5 O2 => 2 P2O5
Second, we calculate the amounts we start with
P4: 112 g = 112 g/ 124 g/mol – 0.903 mol
O2: 112 g = 112 g / 32 g/mol = 3.5 mol
Lastly, we calculate the amount of P2O5 produced.
2.5 mol of O2 will react with 0.7 mol of P2O5 to produce 1.4
mol of P2O5.
This is 1.4 * (31*2 + 16*5) = 198.8 g
Answer:
Explanation:
The half-life of K-40 (1.3 billion years) is the time it takes for half of it to decay.
After one half-life, half (50 %) of the original amount will remain.
After a second half-life, half of that amount (25 %) will remain, and so on.
We can construct a table as follows:
No. of Fraction
<u>half-lives</u> <u> t/yr </u> <u>Remaining</u>
0 0 1
1 1.3 billion ½
2 2.6 ¼
3 3.9 ⅛
We see that after 2 half-lives, ¼ of the original mass remains.
Conversely, if two half-lives have passed, the original mass must have been four times the mass we have now.
Original mass = 4 × 2.10 g = 