Answer:
The total charge on the rod is 47.8 nC.
Explanation:
Given that,
Charge = 5.0 nC
Length of glass rod= 10 cm
Force = 840 μN
Distance = 4.0 cm
The electric field intensity due to a uniformly charged rod of length L at a distance x on its perpendicular bisector
We need to calculate the electric field
Using formula of electric field intensity

Where, Q = charge on the rod
The force is on the charged bead of charge q placed in the electric field of field strength E
Using formula of force

Put the value into the formula

We need to calculate the total charge on the rod

Put the value into the formula



Hence, The total charge on the rod is 47.8 nC.
Given:
u = 0, initial velocity
s 0.9 m, distance traveled.
t = 3 s, the time taken.
Let a = the acceleration. Then
s = ut + (1/2)*a*t²
(0.9 m) = 0.5*(a m/s²)*(3 s)²
0.9 = 4.5a
a = 0.2 m/s²
Answer: 0.2 m/s²
Answer:
Constant or Controlled variables: Same concentration of vinegar solution, same quantity of vinegar, same type of weed etc
Explanation:
In an experiment, certain variables are kept unchanged or constant for both the experimental group and control group in order not to influence the outcome of the experiment. These variables are called CONTROLLED VARIABLES or CONSTANTS.
In the case of this experiment where Lizette is testing the effect of vinegar on weed, the variable that should be kept the same (controlled variables) for the control group of weeds and the sprayed weeds include Same concentration of vinegar solution, Same quantity of vinegar, same type of weed.
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.