Answer is: line be long 3,011·10¹³ kilometers.
diametar of virus = 5·10⁻⁶ cm ÷ 100000 = 5·10⁻¹¹ km.
line lenght = 5·10⁻¹¹ km · 6,023·10²³.
line lenght = 3,011·10¹³ km.
Avogadro number = 6,023·10²³.
1 cm = 10⁻² m = 10⁻⁵ km.
Answer:
= 913.84 mL
Explanation:
Using the combined gas laws
P1V1/T1 = P2V2/T2
At standard temperature and pressure. the pressure is 10 kPa, while the temperature is 273 K.
V1 = 80.0 mL
P1 = 109 kPa
T1 = -12.5 + 273 = 260.5 K
P2 = 10 kPa
V2 = ?
T2 = 273 K
Therefore;
V2 = P1V1T2/P2T1
= (109 kPa × 80 mL × 273 K)/(10 kPa× 260.5 K)
<u>= 913.84 mL</u>
1) we calculate the molar mass of He (helium) and Kr (Krypton).
atomic mass (He)=4 u
atomic mas (Kr)=83.8 u
Therefore the molar mass will be:
molar mass(He)=4 g/mol
molar mass(Kr)=83.8 g/mol.
1) We can find the next equation:
mass=molar mass x number of moles.
x=number of moles of helium
y=number of moles of helium.
(4 g/mol) x +(83.8 g/mol)y=103.75 g
Therefore, we have the next equation:
(1)
4x+83.8y=103.75
2) We can find other equation:
We have 30% helium atoms and 70% Kryptum atoms, therefore we have 30% Helium moles and 70% of Krypton moles.
1 mol is always 6.022 * 10²³ atoms or molecules, (in this case atoms).
Then:
x=number of moles of helium
y=number of moles of helium.
(x+y)=number of moles of our sample.
x=30% of (x+y)
Therefore, we have this other equation:
(2)
x=0.3(x+y)
With the equations(1) and (2), we have the next system of equations:
4x+83.8y=103.75
x=0.3(x+y) ⇒ x=0.3x+0.3y ⇒ x-0.3x=0.3y ⇒ 0.7 x=0.3y ⇒ x=0.3y/0.7
⇒x=3y/7
We solve this system of equations by substitution method.
x=3y/7
4(3y/7)+83.8y=103.75
lower common multiple)7
12y+586.6y=726.25
598.6y=726.25
y=1.21
x=3y/7=3(1.21)/7=0.52
We have 0.52 moles of helium and 1.21 moles of Krypton.
1 mol=6.022 * 10²³ atoms
Total number of particles=(6.022 *10²³ atoms /1 mol) (number of moles of He+ number of moles of Kr).
Total number of particles=6.022 * 10²³ (0.52+1.21)=6.022 * 10²³ (1.73)=
=1.044 * 10²⁴ atoms.
Answer: The sample have 1.044 * 10²⁴ atoms.
First we will calculate the number of moles of Iron:

, where n is the number of moles, m is the mass of iron in the reaction and M is the Atomic weight.

moles of Iron.
The same number of moles of Oxygen will take part in the reaction.
So

where 32 is the Atomical Weight of Oxygen (16 x 2).
=>

g
The Beer-Lambert law states that A = E*c*l where A is absorbance, E is the molar absorbance coeffecient, c is concentration and l is path length. Therefore the absorbance is directly proportional to concentration, and by increasing the concentration by a factor of 3, absorbance will increase by a factor of 3 giving A = 1.584