Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
Answer : The molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
Explanation :
Using neutralization law,

where,
= molar concentration of undiluted cognac = ?
= molar concentration of diluted cognac = 0.0844 M
= volume of undiluted cognac = 5.00 mL = 0.005 L
= volume of diluted cognac = 0.500 L
Now put all the given values in the above law, we get molar concentration of ethanol in the undiluted cognac.


Therefore, the molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
For the presence of ammonium ion, there is a need to add sodium hydroxide solution to the water and warm the mixture. Test any vapor that gets produced with damp red litmus paper. It should turn blue as ammonia gas is discharged, which is alkaline. The ionic equation for the reaction is:
NH₄⁺ + OH⁻ ⇒ NH₃ + H₂O
For the presence of phosphate ions, the addition of barium ions is done. The ionic equation is:
3Ba₂⁺ + 2PO4³⁻ ⇒ Ba₃ (PO₄)₂ (precipitate)
Answer:
22.5mL is the volume of the water
Explanation:
When the graduated cylinder is in the 25.0mL mark, the mass of this volume is 22.4g. To convert this mass to volume we need to use density, as follows:
22.4g × (1mL / 0.99704g) = 22.5mL is the volume of the water.
That means the cylinder is uncalibrated in 2.5mL when the cylinder is in the 25.0mL mark
Answer:
The answer to your questions is Cm = 25.5 J/mol°C
Explanation:
Data
Heat capacity = 0.390 J/g°C
Molar heat capacity = ?
Process
1.- Look for the atomic number of Zinc
Z = 65.4 g/mol
2.- Convert heat capacity to molar heat capacity
(0.390 J/g°C)(65.4 g/mol)
- Simplify and result
Cm = 25.5 J/mol°C