Answer:

Given:
Radius of ball bearing (r) = 1.5 mm = 0.15 cm
Density of iron (ρ) = 7.85 g/cm³
Density of glycerine (σ) = 1.25 g/cm³
Terminal velocity (v) = 2.25 cm/s
Acceleration due to gravity (g) = 980.6 cm/s²
To Find:
Viscosity of glycerine (
)
Explanation:


Substituting values of r, ρ, σ, v & g in the equation:






Answer:
a). Determine the magnitude of the gravitational force exerted on each by the earth.
Rock: 
Pebble: 
(b)Calculate the magnitude of the acceleration of each object when released.
Rock: 
Pebble: 
Explanation:
The universal law of gravitation is defined as:
(1)
Where G is the gravitational constant, m1 and m2 are the masses of the two objects and r is the distance between them.
<em>Case for the rock </em>
<em>:</em>
m1 will be equal to the mass of the Earth
and since the rock and the pebble are held near the surface of the Earth, then, r will be equal to the radius of the Earth
.

Newton's second law can be used to know the acceleration.

(2)

<em>Case for the pebble </em>
<em>:</em>


Answer:

Explanation:
The general equation for position of Simple harmonic motion is given as:
........(1)
where,
x = Position of the wave
A = Amplitude of the wave
ω = Angular velocity
t = time
In this case, the amplitude is just half the range,
thus,
(Given range = 3cm)
A = 1.5 cm
Now, The angular velocity is given as:

Where, T = time period of the wave =0.27s (given)

or

so, at time t = 55 s, the equation (1) becomes as:

on solving the above equation we get,

here the negative sign depicts the position in the opposite direction of +x
Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Answer:B When one bulb burns out, all the others lights stay lit.
Explanation: