Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
Answer:
a) W = - 318.26 J, b) W = 0
, c) W = 318.275 J
, d) W = 318.275 J
, e) W = 0
Explanation:
The work is defined by
W = F .ds = F ds cos θ
Bold indicate vectors
We create a reference system where the x-axis is parallel to the ramp and the axis and perpendicular, in the attached we see a scheme of the forces
Let's use trigonometry to break down weight
sin θ = Wₓ / W
Wₓ = W sin 60
cos θ = Wy / W
Wy = W cos 60
X axis
How the body is going at constant speed
fr - Wₓ = 0
fr = mg sin 60
fr = 15 9.8 sin 60
fr = 127.31 N
Y Axis
N - Wy = 0
N = mg cos 60
N = 15 9.8 cos 60
N = 73.5 N
Let's calculate the different jobs
a) The work of the force of gravity is
W = mg L cos θ
Where the angles are between the weight and the displacement is
θ = 60 + 90 = 150
W = 15 9.8 2.50 cos 150
W = - 318.26 J
b) The work of the normal force
From Newton's equations
N = Wy = W cos 60
N = mg cos 60
W = N L cos 90
W = 0
c) The work of the friction force
W = fr L cos 0
W = 127.31 2.50
W = 318.275 J
d) as the body is going at constant speed the force of the tape is equal to the force of friction
W = F L cos 0
W = 127.31 2.50
W = 318.275 J
e) the net force
F ’= fr - Wx = 0
W = F ’L cos 0
W = 0
Answer:
v= 2413.5 m/s
Explanation:
maximum change of speed of rocket
=(initial exhaust velocity)×ln [(initialmass/finalmass)]
let initial mass= m
final mass = m-m(4/5) = m/5
[since the 80% of mass which is fuel is exhausted]
V-0 = 1500 ln (1/0.2)
V= 1500×1.609 = 2413.5 m/s
therefore, its exhaust speed v= 2413.5 m/s
Hello!
A stretched spring has 5184 J of elastic potential energy and a spring constant of 16,200 N/m. What is the displacement of the spring?
0.57 m
0.64 m
0.80 m
1.25 m
Data:



For a spring (or an elastic), the elastic potential energy is calculated by the following expression:

Where k represents the elastic constant of the spring (or elastic) and x the deformation or displacement suffered by the spring.
Solving:









Answer:
The displacement of the spring = 0.8 m (or 0.80 m)
_________________________________________
I Hope this helps, greetings ... Dexteright02! =)
<span>You are given a submerged submarine accelerating upward at 0.325 m/s</span>² and the density of sea water is 1.025x10³ kg/m³. The submarine's average density at this time is 22 kg/m³.