the answer could be (very basic) since options arent given
Answer:

Explanation:
First calculate the mass of the asteroid. To do so, you need to find the volume and know the density of iron.
If r = d/2 = 645ft, then:


So


Once you know both masses, you can calculate the force using Newton's universal law of gravitation:

Where G is the gravitational constant:


First, we write the SI prefixed. The SI unit for distance is meters.
Kilo = 10³
Mega = 10⁶
Giga = 10⁹
Terra = 10¹²
Because our value has ten to the power of 11, we will use the closest and lowest power prefix, which is giga.
1.5 x 10¹¹ / 10⁹
= 1.5 x 10² Gm or 150 Gm
Writing in kilometers, we simply repeat the procedure except we divide by 10³ this time.
1.5 x 10¹¹ / 10³
= 1.5 x 10⁸ km
-3 m/s
---------
per min
oh I think 8m/s to 3m/s to 0m/s
idk probably -0.08