<span>When Kevin pulls his cotton shirt off his body, the electrons get transferred from the shirt (in form of static charges i.e. electrons to the body. So, the shirt becomes positively charged and Kevin’s body becomes negatively charged.
As a result of charge transfer from the shirt to the body, we can hear a crackling sound. or if observed in dark, a sparkle can be seen.</span>
Answer:
W = 172.5 J
Explanation:
given,
mass of the fruit crate = 14.5 kg
initial velocity to lift = 0.500 m/s
increase in the tension = 150 N
lift of crate = 1.15 m
work done by the tension = ?
work done = force x displacement
W = F s cos θ
θ = 0°
W = F s x cos 0
W = 150 x 1.15 x 1
W = 172.5 J
Work done on the crate by the tension force = W = 172.5 J
Answer:
2.7x10⁻⁸ N/m²
Explanation:
Since the piece of cardboard absorbs totally the light, the radiation pressure can be found using the following equation:

<u>Where:</u>
: is the radiation pressure
I: is the intensity of the light = 8.1 W/m²
c: is the speed of light = 3.00x10⁸ m/s
Hence, the radiation pressure is:

Therefore, the radiation pressure that is produced on the cardboard by the light is 2.7x10⁻⁸ N/m².
I hope it helps you!