Answer:
(A) The work done by the system is -101.325J
(B) The workdone by the system is -90.75J
Explanation:
(A) Workdone = -PΔV
Given that A = 100cm2 = 0.01m2
distance d = 10cm = 0.1m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.01 ×0.1
ΔV = 0.001m3
P= external pressure = 1atm = 101325Pa
Workdone = -0.001 × 101325
W= - 101.325Pa m3
1Pam3 = 1J
Therefore W = - 101.325J
The work done on the system is -101.325J
(B) Workdone = -PΔV
Given that A = 50cm2 = 0.005m2
distance d = 15cm = 0.15m
ΔV= Area × distance
ΔV= 0.005×0.15
ΔV = 0.00075m3
P=121kPa = 121000Pa
W= - 121000 × 0.00075
W= -90.75Pa m3
1Pam3 = 1J
W = - 90.75J
The woekdone by the system is -90.75J
Answer: The are bodies of rock or gas that are named for ancient gods.
Explanation:
Earth is the THIRD planet in the solar system. It support life of all living organisms.
VENUS is the second planet in our solar system. It is named after the Roman goddess of love and beauty.
MARS is the fourth planet in our solar system. It is named after the Roman goddess of war.
Thus, Venus and Mars, are EARTH NEIGHBORS
Answer:
The mass is recorded as 32.075 g
Explanation:
"The first digit of uncertainty is taken as the last significant digit", this is the rule for significant figures in the analysis. The balance measures the mass up to three decimal places, so it makes the most sense to note the whole figure.
Convert each amount of grams into moles:
I: 23.24g x 1 mol / 126.90g = 0.1831 mol I
C: 2.198 x 1 mol / 12.01g = 0.1830 mol C
N: 2.562 x 1 mol / 14.01g = 0.1829 mol N
Each element has roughly the same amount of moles, which means the whole number ratio between the elements is 1:1:1
Therefore the empirical formula is ICN