Explanation :
Takumi wears sunscreen and a hat each time he works in the yard. This is to protect himself with the strong radiation coming from the sun. UV rays that are coming from the sun are the main cause of skin cancer.
Stochastic effects are the effects that are caused by chance. Cancer is one of the main stochastic effects.
So, the correct option is (b) "the severity of stochastic effects, such as cancer".
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
Answer:
The separation between the first two minima on either side is 0.63 degrees.
Explanation:
A diffraction experiment consists on passing monochromatic light trough a small single slit, at some distance a light diffraction pattern is projected on a screen. The diffraction pattern consists on intercalated dark and bright fringes that are symmetric respect the center of the screen, the angular positions of the dark fringes θn can be find using the equation:
with a the width of the slit, n the number of the minimum and λ the wavelength of the incident light. We should find the position of the n=1 and n=2 minima above the central maximum because symmetry the angular positions of n=-1 and n=-2 that are the angular position of the minima below the central maximum, then:
for the first minimum
solving for θ1:


for the second minimum:



So, the angular separation between them is the rest:


Explanation:
Mass of the Earth is equal to,

Any number can be written in the form of scientific notation as :

m is the real number
n is any integer
Mass of the earth can be written in the form of scientific notation as :

Here,
m = 5.97
n = 24
Hence, this is the required solution.
Answer: Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Explanation:
Given Radius = 2.0 x 106m
Period T = 7h 11m
Using the third law of kepler's equation which states that the square of the orbital period of any planet is proportional to the cube of the semi-major axis of its orbit.
This is represented by the equation
T^2 = ( 4π^2/GM) R^3
Where T is the period in seconds
T = (7h x 60m + 11m)(60 sec)
= 25860 sec
G represents the gravitational constant
= 6.6 x 10^-11 N.m^2/kg^2 and M is the mass of the planet
Making M the subject of the formula,
M = (4π^2/G)*R^3/T^2
M = (4π^2/ 6.6 x10^-11)*(2×106m)^3(25860s)^2
Therefore Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg