Answer:
a)
, b) 
Explanation:
The magnitude of torque is a form of moment, that is, a product of force and lever arm (distance), and force is the product of mass and acceleration for rotating systems with constant mass. That is:



Where
is the angular acceleration, which is constant as torque is constant. Angular deceleration experimented by the unpowered flywheel is:


Now, angular velocities of the unpowered flywheel at 50 seconds and 100 seconds are, respectively:
a) t = 50 s.


b) t = 100 s.
Given that friction is of reactive nature. Frictional torque works on the unpowered flywheel until angular velocity is reduced to zero, whose instant is:


Since
, then the angular velocity is equal to zero. Therefore:

That particular strike was very roughly 2.4 km (1.5 miles) away from them.
That's if you use 340 m/s (1120 ft/sec) for the speed of sound.
But the air in the region for several thousand feet around a thunderstorm
is doing weird things to sounds that pass through it, so you can't use any
exact number for the speed of sound in a stormy area.
The only thing you can be absolutely sure of is that Johnny and his friends
need to round up their equipment and get in the house. NOW !
Answer:
It took the projectile 120 s to reach the maximum height.
Explanation:
Given;
maximum height of the projectile, s = 180 km = 180,000 m
initial speed of the projectile, u = 3 km/s = 3000 m/s
final velocity at maximum height, v = 0
Apply the following kinematic equation for average velocity of the projectile;

Therefore, it took the projectile 120 s to reach the maximum height.
<h2>The hiker will go up to 850 m on the hill</h2>
Explanation:
The total energy gained by the hiker = 140 x 4186 J
This energy is consumed in the potential energy acquired , while climbing up the hill.
The potential energy P.E = mass of hiker x acceleration due to gravity x height
Thus
140 x 4186 = 69 x 10 x h
or h =
= 850 m
If the 20% of the total energy is used
the height h₀ =
= 170 m
Answer:
53.63 μA
Explanation:
radius of solenoid, r = 6 cm
Area of solenoid = 3.14 x 6 x 6 = 113.04 cm^2 = 0.0113 m^2
n = 17 turns / cm = 1700 /m
di / dt = 5 A/s
The magnetic field due to the solenoid is given by
B = μ0 n i
dB / dt = μ0 n di / dt
The rate of change in magnetic flux linked with the solenoid =
Area of coil x dB/dt
= 3.14 x 8 x 8 x 10^-4 x μ0 n di / dt
= 3.14 x 64 x 10^-4 x 4 x 3.14 x 10^-7 x 1700 x 5 = 2.145 x 10^-4
The induced emf is given by the rate of change in magnetic flux linked with the coil.
e = 2.145 x 10^-4 V
i = e / R = 2.145 x 10^-4 / 4 = 5.36 x 10^-5 A = 53.63 μA