Answer:
A) 3.59 cm
Explanation:
Given that :-
The density of the gold ingot = 
Given that:- Mass = 5.50 lbs
Also, considering the conversion of lbs to g as shown below:-
1 lb = 453.592 g
Thus,
Mass =
= 2494.756 g
The volume = Length*Breadth*Height
Given that:- Length = 12.0 cm , Breadth = 3.00 cm
Considering the expression for density as:-


Solving for height, we get that:-
Height=3.59 cm
Answer:
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
Answer:
A titration
Explanation:
A common example of a titration is when we have an acid of unknown concentration, so we add a known volume of a base of known concentration. This process lets us determine the concentration of the acid.
By definition, a titration is a quantitative analysis, as we determine how much of an analyte is there in a sample. However, <u>there are quantitative analyzes which are not titrations</u>. This is why the most appropiate answer is<em> a titration</em>.
3Na2S2O3 + AgBr ------>Na5[Ag(S2O3) 3] +NaBr
from equation 3 mol 1 mol
given x mol 0.10 mol
x= (3*0.10)/1=0.30 mol Na2S2O3
Answer: 0.30 mol Na2S2O3
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!